Infolinka telefon Vodní zdroje +420 266 779 114
Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > BIORESET

BIORESETBIORESET: Využití řízené bioremediace pro odstraňování specifických druhů znečištění

Cílem projektu BIORESET je navržení technologie řízené bioremediace pro odstraňování vybraných problematických druhů znečištění a její poloprovozní aplikace in situ, případně model šíření kontaminace pro následné řešení rizikové situace. Aplikovaný výzkum bude proveden pro využívání kořenových čistíren v případě vody obsahující následující znečištění:

  1. těžké kovy (pilotní lokalita ve Slovinsku)
  2. farmaka (model v České Republice)
  3. fosfor a dusík z rostlinné výroby – z vinařství, případně i jiných zemědělských zdrojů (pilotní lokalita v České Republice).

Jako doplňkovou variantu poloprovozu přinese projekt technologický návrh následného zasakování přečištěných vod nebo srážkových vod do horninového prostředí v rámci možností posílení podzemního kolektoru a opětovného využívání infiltrovaných vod. Jako vzorová země byl vybrán Nepál a zde pilotní lokalita v Patanu (Káthmándú), která je charakteristická neudržitelným hospodařením s vodami a dlouhodobým zaklesáváním hladiny podzemní vody.

V případě návrhu transferu metodiky do třetích zemí budou uvažovány specifické přístupy plynoucí z charakteristiky cílových skupin (komunit) a lokálních přírodních, sociálně-ekonomických, historických, náboženských a legislativních podmínek.

Projekt BIORESET by měl formou poloprovozů kořenových čistíren uspokojit poptávku konečných uživatelů, kteří upřednostňují využití přírodních jednoduchých řešení čištění odpadních vod, nenáročných na údržbu a spotřebu energie.

 

Více zde.


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.