NÁZEV PROJEKTU:
Vývoj a ověření metody posuzování stavu hrází na základě využití optických senzorů a geofyzikálního monitorovacího systému (STAMFOR)
Poskytovatel: | MŠMT ČR, Program EUREKA |
Příjemce: | VODNÍ ZDROJE, a.s |
Partneři: | Trinity College Dublin, výzkumné centrum TrinityHaus (Irsko) |
EGIS (Jižní Korea) | |
GEOKO, d.o.o. (Slovinsko) | |
Řešitel projektu: | RNDr. Zuzana Boukalová |
Období řešení projektu: | březen 2014 – prosinec 2016 |
Krátký popis projektového záměru:
Projekt STAMFOR je zaměřen na vývoj systému vyhodnocování stability a rizik hrází. Vyvíjený systém bude sestávat z monitorovací soupravy pro kontrolu hrází, systému in-situ senzorů a on-line služby. Inovační přínos projektu spočívá v kombinaci již vyvinutých metod a nástrojů k posuzování stavu hrází jako jsou Geofyzikální Monitorovací Systém (GMS) a Dike Inspection System (DIKINS) s nově vyvinutou aplikací senzorových technologií.
Projekt bude řešen po dobu 33 měsíců ve 3 (ročních) etapách, složených z následujících 6 pracovních balíčků (WP):
WP1: Management
Řízení projektu, spolupráce s konečnými uživateli
WP2: Definice systému STAMFOR
Popis problému (založeno na současném „state of the art“ a potřebách konečných uživatelů z různých potenciálních oblastí / typových lokalit). Návrhy jednotlivých součástí systémů, jejich detailní popis a funkce v horizontu mezinárodního využití (detailní rozbor systémových možností z hlediska požadovaných funkcí, uživatelů, nutných pracovních činností, způsobů monitoringu a potřebných zdrojů).
WP3: Integrace systému
Zpracování návrhů datové, procesní, programové a technické architektury systému v horizontu mezinárodního využití, definice databáze, práce s daty. Integrace a zapracování výstupů WP2 a WP4.
WP4: Pilotní lokality
Vyhodnocení možných pilotních lokalit a popis aplikace systému (GMS + DIKINS + senzorový systém) na lokalitách, spolupráce s konečnými uživateli při aplikaci
WP5: Vývoj užitného vzoru STAMFOR a jeho aplikace v praxi
Vývoj užitného vzoru STAMFOR; pilotní aplikace a vyhodnocení ověřovacích zkoušek, návrh konečné implementace systému v horizontu mezinárodního využití za současného využívání možností stávající databáze. Příprava pro „market uptake“.
WP6: Diseminace
Příspěvky na mezinárodní konference a semináře, příprava odborných článků a posterů, dokumentační filmy z pilotních lokalit, informační brožury.
Princip detekce deformačních posunů pomocí optických vláken |
Ve dnech 8. – 12. 1. 2015 proběhlo setkání řešitelských týmů partnerů projektu STAMFOR. Zástupci společností VODNÍ ZDROJE, a.s. a EGIS se setkali v korejském Soulu, aby prodiskutovali strategii realizace aktivit projektu STAMFOR v roce 2015 a navrhli administrativní a technické detaily nákupu a instalace optovláknových senzorových systémů.
17.6.2015 jsme odprezentovali příspěvek o projektu STAMFOR na konferenci River Basin Management VIII ve španělském městě A Coruña. Článek Short Term Assessment And Mitigation Of Flood Risks At River Basin Level z konferenčního sborníku je k dispozici k volnému stažení na webových stránkách WIT Press.
Na konferenci byl také prezentován projektový poster který naleznete zde: Poster projekt STAMFOR 2015
V prosinci 2015 byly úspěšně dokončeny práce spojené s instalací bodových a liniových senzorů na lokalitách Vlčkovice v Podkrkonoší a Petrovice u Karviné. Systémy bodových senzorů již v tuto chvíli sbírají data, která budou použita pro kalibraci matematických modelů hrázních těles a pro vývoj vyhodnocovacího algoritmu platformy D:monS. Fotografie z instalace senzorů si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
Krátký dokumentární film z prvního roku řešení projektu STAMFOR je ke shlédnutí na našem profilu You Tube
Jindřicha Plachty 535/16
150 00 Praha 5
e-mail: podatelna@vodnizdroje.cz
telefon: +420 266 779 114
e-mail: obchodni@vodnizdroje.cz
fax: +420 220 875 947
Dřevěnkov 575
273 02 Tuchlovice